Bukowina Tatrzańska
Bukowina Tatrzańska leży na Podhalu w powiecie tatrzańskim, w województwie małopolskim. Powiat tatrzański ograniczony jest od południa najwyższą grupą łańcucha karpackiego zwanego Tatrami, od północy pasmem Beskidów i Gorców. Środek zajmuje dolina rzeki Dunajca zwana Podhalem, granicząca: od północnego zachodu z Orawą położoną w dorzeczu rzeki tej samej nazwy i jej dopływów, od południa z doliną rzeki Wagu zwaną Liptowem i od południowego wschodu z doliną rzeki Popradu zwaną Spiszem.

Teren znajdujący się najbliżej Tatr nazywa się Skalnym Podhalem. Bukowina położona jest w jego obrębie na wysokości 967-1000 metrów nad poziom morza. Otaczają ją następujące miejscowości: Poronin, Kośne Hamry, Mur, Stasikówka, Małe Ciche, Brzegi, Białka, Leśnica, Gliczarów oraz na Spiszu Czarna Góra, Rzepiska i Jurgów. 

Z Bukowiny Tatrzańskiej widać cały łańcuch Tatr, który biegnie ze wschodu na zachód. W linii prostej mierzy 56 km długości i 17 km szerokości, zajmując powierzchnię ok. 1400 km2. Rzeźba Tatr i Skalnego Podhala jest wynikiem działających tu przeszłości geologicznych czynników górotwórczych i erozyjnych. Strome ściany gór, doliny, liczne jeziora i stawy (których jest ponad 100) są pozostałością istniejących tu przed tysiącami lat lodowców, które wraz z wodami powierzchniowymi, wietrzeniem skał i warunkami klimatycznymi wykształciły dzisiejszy urozmaicony krajobraz górski.

Jest on pełen łagodnych wzniesień i jednocześnie poszarpanych dziko szczytów, oddzielonych od siebie pięknymi dolinami, głębokimi żlebami i wąwozami.
 
Zapraszamy do odwiedzenia strony: www.poznajtatry.pl


wydrukuj dokument   wyĹ›lij znajomemu   ilość wyświetleń 52054
1999-2024 © MATinternet :: Powered by AntCms